Baltic Green Belt
 
Dec 12, 2012

Planeta Globalnych Zależności - zapraszamy do skorzystania z nowych pomocy dydaktycznych Polskiej Zielonej Sieci

Dzisiaj świat jest mniejszy niż nam się wydaje. Biorąc pod uwagę to jak na siebie nawzajem wpływamy, można śmiało powiedzieć, że mieszkaniec Demokratycznej Republiki Konga, Zambii, Nigerii, czy wysp Tuvalu jest naszym sąsiadem niemal w takim samym stopniu jak “Kowalscy” z mieszkania obok.
Category: .
Posted by: J.Skorupski

Odległości nie są dziś przeszkodą. Rzeczy, ludzie i miejsca odległe o tysiące kilometrów są dostępne, jak nigdy przedtem. Obserwujemy wzajemne przenikanie się kultur i narodowości. Wydaje się, że świat się ujednolica. Mieszkańcy jego różnych zakątków coraz częściej jedzą to samo, oglądają te same filmy, wchodzą na te same strony internetowe, jeżdżą w te same miejsca na wakacje, słuchają tych samych wiadomości w mediach.

Świat się ujednolica, ale czy wszyscy tak samo doświadczają globalizacji? Jak działają zależności globalne?

Być może w zrozumieniu tych zależności pomogą:

  • mapa myśli - interaktywne narzędzie, wykorzystujące mechanizm prezi do przekazania faktów i ciekawostek związanych z tematyką globalną. Mapa myśli posiada tematyczne menu, dzięki czemu można ją przeglądać nie od początku, a od momentu ściśle związanego z wybranym działem. Ponadto mapa zawiera również multimedialne odnośniki do dodatkowych źródeł wiedzy w postaci publikacji, raportów, filmów i stron internetowych.
    Można ją pobierać, zapisywać na komputerze i przedstawiać w formie prezentacji np. na lekcji. Więcej na ten temat: http://globalnepoludnie.pl/Mapa-mysli-zaleznosci-globalnych
  • planeta RSS zależności globalnych – czyli internetowy dziennik, w którym informacje związane z tematyką globalną zbierane są automatycznie. Planeta posiada dwie wersje językowe: polską i angielską. W polskiej wersji językowej, z uwagi na mniejszą liczbę dostępnych stron nie uwzględniliśmy podziału tematycznego, ale w wersji angielskiej można skorzystać z menu i przeglądać zawsze aktualne zestawienie informacji obejmujących tematy takie jak: prawa człowieka, równouprawnienie, konflikty i uchodźcy, współpraca rozwojowa, suwerenność żywnościowa, polityka globalna, zmiany klimatu, odpowiedzialna konsumpcja, fair trade, bezpieczeństwo energetyczne, odnawialne źródła energii, aktualne informacje nt. wydarzeń w krajach globalnego Południa. Więcej na ten temat: http://globalnepoludnie.pl/Globalna-gazeta-kazdego-ranka
 
 
 
GajaBalticGreenBeltZachodniopomorskieEUBSRWFOSEureoanGreenBelt
 
  Copyright (C) Federacja Zielonych GAJA
Projekt wspófinansowany ze środków Unii Europejskiej (Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego)
Za treść publikacji odpowiada Federacja Zielonych GAJA, poglądy w niej wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Unii Europejskiej.
koordynatorzy: jakub@gajanet.pl anetak@gajanet.pl